Czernikowo

Materiał konkursowy zebrany w ramach projektu „Opracowanie i wykonanie tablic informacyjnych, utworzenie strony internetowej oraz organizacja i przeprowadzenie imprezy pt. „Turniej sołectw”, promujących lokalne tradycje”

Projekt realizowany był w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

 

Konkurs fotograficzny

 

Zdjęcia w ramach konkursu fotograficznego wykonane przez mieszkańców - amatorów.

Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: obiekty, środowisko, ludzie.

 

zdjęcia konkursowe

 


 

Wiersz o swojej miejscowości

 

Lipa

Oj Ty lipo już nie młoda

Ciągle w Tobie lśni uroda

Najpiękniejsza jesteś w lecie

Pokryta złocistym kwieciem

Kwiaty Twoje jak marzenie

Ludziom dają ukojenie

Pszczoły biorą z Ciebie miód

W dni upalne dajesz chłód

Liście Twoje dają tlen

Szum Twój dwprawia w słodki sen

Oj Ty lipo drzewo stara

Tworzyłabyś ze mną parę

Bo już też nie jestem młody

Lecz brak mi zalet Twych i urody.

 

Młocka

Przy wiejskiej drodze stodoła stara

Stara, bo strzecha na niej już stara

A w tej stodole są jacyś ludzie

To ojciec z synem w ogromnym trudzie

Młócą cepami płody tej ziemi

Są widać obaj bardzo zmęczeni

W zgrzebnych koszulach obydwaj bosy

Biją cepami te złote kłosy

Co umłócili na wietrze wiali

Bo przecież żadnych maszyn nie znaliu

Po całodziennej tej ciężkiej orce

Na czysto mieli może dwa korce

I tak młocili przez całą zimę

Żeby wyżywić z trudem rodzinę.

 


 

Zabawa z dzieciństwa

 

”Koło na patyku”

 

Do tej zabawy potrzebna jest felga rowerowa, mile widziana bogato przyozdobiona, oraz odpowiednio długi kij. Jeżeli jest kilka osób chętnych to można urządzić zawody polegające na jak najszybszym doprowadzeniu felgi za linię mety posługując się tylko wyżej wspomnianym kijem.

Życzymy udanej zabawy

 

 


 

Konkurs kulinarny

 

Ciasto:  Bułeczki

 

Składniki:

  • 1 kg mąki pszennej;
  • 10 dag drożdży;
  • Szklanka cukru;
  • Cukier waniliowy;
  • Szczypta soli;
  • Pół kostki masła;
  • Półtora szklanki mleka;
  • 6 jaj;

 

Sposób przyrządzenia:

Mleko należy zagotować, następnie rozpuścić w nim masło. Drożdże należy rozkruszyć w miseczce z łyżeczką cukru i łyżeczką mąki. Jajka trzeba utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym.

Należy wsypać do miski mąkę i resztę produktów, a następnie dobrze wyrobić i odstawić do wyrośnięcia.

Po wyrośnięciu, około pół godziny zakulać bułeczki, poczekać aż podrosną, posmarować białkiem i posypać zrobioną przedtem kruszonką.

Kruszonkę należy zrobić z jednej łyżki masła, jednej łyżki kopiastej cukru i łyżki mąki.

Należy piec w temperaturze 1700C przez około 30 – 35 min.

 

 

Kluski ziemniaczane z kapustą i boczkiem

 

Składniki:

- 1kg ziemniaków;

- 0,30 kg kapusty kiszonej;

- 0,30 kg boczku świeżego;

- 0,40 kg mąki żytniej;

- 1 łyżka masła

- sól do smaku;

 

Wykonanie:

Kapustę kiszoną włożyć do garnka i zalać wodą, dodać masło, sól i ugotować do miękkości. Boczek pokroić i podsmażyć na patelni. Ziemniaki obrać, umyć i zetrzeć na tarce. Dodać mąkę, sól a następnie dokładnie wymieszać. W garnku wstawić wodę i osolić. Do gotującej się wody wrzucać z deseczki łyżkę kluski, zagotować. Następnie należy wyjąć kluski na półmisek, dodać kapustę i boczek, wymieszać, doprawić solą. Najlepiej podawać z chłodnym mlekiem.

 

Kluski ziemniaczane z twarogiem

 

Składniki:

- 1kg ziemniaków;

- 0,30 kg twarogu;

- 0,30 kg boczku świeżego;

- 0,40 kg mąki żytniej;

- 1 łyżka masła

- sól do smaku;

 

Wykonanie:

Boczek pokroić i podsmażyć na patelni. Ziemniaki obrać, umyć i zetrzeć na tarce. Dodać mąkę, sól a następnie dokładnie wymieszać. W garnku wstawić wodę i osolić. Do gotującej się wody wrzucać z deseczki łyżkę kluski, zagotować. Następnie należy wyjąć kluski na półmisek, dodać twaróg i boczek, wymieszać, doprawić do smaku solą. Najlepiej podawać z chłodnym mlekiem.

 


 

Hobby

 

Kowalska Bogusława ul. Kolejowa

 

Od 55 lat zamieszkuje w Czernikowie. Posiada trójkę dorosłych już dzieci. Jako najważniejsze atuty Czernikowa wskazuje bardzo dobre kontakty z sąsiadami oraz mieszkańcami wsi, bliskie sąsiedztwo najważniejszych instytucji w Czernikowie takich jak ośrodki zdrowia, sklepy, Urząd Gminy. Nie znajduje ona żadnych przeciwności życia w Czernikowie.

Jej pasją jest ogród, kwiaty oraz haftowanie. Posiada niezliczoną już kolekcję prac hafciarskich, które przekazuje na różne cele dobroczynne a także sprzedaje nawet za granicę (Stany Zjednoczone). Hafciarstwo jest jej marzeniem jeszcze z lat dzieciństwa, jako mała dziewczynka zachwycała się pracami swej wychowawczyni ze szkoły, która później ją uczyła tej sztuki. Następnie szlifowała swój talent na różnego rodzaju kursach.

 

   

 

 Borkowska Anna ul. Kępiacz

 

Od 20 lat jest mieszkanką Czernikowa. Posiada dwójkę dorosłych już dzieci. Największymi atutami Czernikowa jest spokój, cisza, wspaniali sąsiedzi oraz bliskość wszelkich usług w Czernikowie. Nie znajduje żadnych utrudnień czy przeciwności życia w tej miejscowości.

Na emeryturze po 25 latach pracy, jako nauczyciela zajmuje się malarstwem, pisaniem wierszy, lubi słuchać muzyki oraz zajmować się zwierzętami domowymi. Bardzo dużo wzruszeń oraz przyjemności dostarcza jej czytanie utworów Adama Mickiewicza.

Do Czernikowa najpierw jeździła do swej koleżanki, następnie wynajęła w pobliskim domu jego część na wakacje. Później kupiła dom w którym teraz zamieszkają jej dzieci i wnuki.

 

 

Bajkowski Andrzej ul. Osiedle Młodych

 

Jest mieszkańcem Czernikowa od 2009 roku, jest emerytowanym policjantem. Nie potrafi wskazać przyczyn zamieszkania w tej miejscowości, w latach młodzieńczych przyjeżdżał tutaj na zabawy. Jako największe atuty wskazuje spokój i ciszę. Jako utrudnienia wskazuje porę zimową i śnieg.

Jego największą pasją jest rzeźbiarstwo w drewnie, w 2003 roku jego dzieła maiły pierwszą wystawę, najbardziej lubi plenery, jako formę prezentacji swoich prac oraz możliwość podzielenia się z innymi artystami swoją wiedzą. Wykonuje również rzeźby wielkogabarytowe. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców i sympatyków Kultury.

 

 

Montowski Ryszard ul. Reja

 

Mieszka w Czernikowie od 1967 roku. Przyprowadził się tutaj ze z Kikoła ze względu na pracę oraz mieszkanie. Jest emerytowanym mechanikiem z 47 stażem. Posiada dwójkę dorosłych już dzieci. Największymi atutami Czernikowa jest bliskość sklepów, Kościoła, ośrodku zdrowia a także spokój, cisza oraz bardzo mili mieszkańcy tej miejscowości.

Interesuje się motoryzacją oraz wykonuje z drewna budki dla ptaków, wiatraki, karmiki. Jest to jego sposób na życie, który sprawia mu wielką przyjemność oraz sprawia wiele radości.

 

   

Skontaktuj się z nami