działalność

03.07.2019 - wybory

Członkowie stowarzyszenia wybrali władze na kolejną 4-letnią kadencję. Przewodniczącym zarządu został Mirosław Graczyk. W skład zarządu weszli: Ostrowska Marianna i Rogowska Wanda jako wiceprzewodniczące, Buczkowska Elżbieta - skarbnik, Graczyk Hanna - sekretarz.

Walne zebranie stowarzyszenia było też okazją do rozmów o przyszłej działalności. 

 


23.06.2018 - Gdańsk

 

 

W sobotę wybralismy sie do Gdańska. Muzeum II wojny światowej oraz Muzeum Bursztynu wypelniły większość dnia.

Mulitimedialna podróż w muzeum II wojny była doskonałą lekcją historii i chwilą refleksji nad okrytnym okresem w dziejach Polski.

Eksponaty z bursztynu dla większości ukazały ciekawe wyroby a także pozwoliły poznać walory tego kruszcu.

 

 

     więcej zdjęć w galerii

 


 

04.06.2017 - Koncertowy dar serca

 

W niedzielę 4 czerwca po raz kolejny otworzyliśmy nasze serca dla potrzebujących. W tym roku pomogliśmy naszej mieszkance Nadii. Rozpoczęliśmy koncertem w kościele w wykonaniu orkiestry dętej z gminy Zławieś Wielka. Standardy światowe, przeplatane marszami i papieską "Barką", zmusiły orkiestrę do bisów. Po wrażeniach duchowych w naszej szkole odbyła się dalsza część, w której mieszkańcy i goście, korzystając z kawiarenki, mogli uczestniczyć w licytacji oraz w loterii fantowej.

 

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom oraz gościom, którzy w tym dniu byli razem z Nadią i jej mamą. W imieniu organizatorów (stowarzyszenia "Razem łatwiej" oraz  OSP w Makowiskach) gorące podziękowania kierujemy do Pana Mirosława Graczyka - starosty toruńskiego za sfinansowanie koncertu. Panu Zdzisławowi Gawrońskiemu - wójtowi gminy Czernikowo oraz sołtysom Kiełpin i Makowisk, Pani Mariannie Ostrowskiej i Panu Krzysztofowi Plewie, za finansową pomoc.

 

W imieniu zarządu stowarzyszenia bardzo gorąco dziękujemy wszystkim członkom stowarzyszenia oraz strażakom za aktywne włączenie się w organizację i przeprowadzenie tego przedsięwzięcia. Ogromne podziękowania składamy wszystkim uczestnikom za dar serca i łzy wzruszenia, które pojawiały się podczas całej imprezy.

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

08.03.2017 - Naszym Paniom

 

Po raz kolejny Nasze Panie w dniu swego święta, dzięki panom z OSP i naszego Stowarzyszenia, poczuły się jak księżniczki. Zyczenia, piękne kwiaty i słodkie upominki były miły akcentem wspólnego wieczoru. Dla Panów miłą niespodzianką były odwzajem,nione życzenia z okazji Dnia Mężczyzny.

 

Dziękujemy druhom z OSP, sołtysom Kiełpin i Makowisk oraz staroście toruńskiemu, że wsparli organizacyjnie i finansowo spotkanie.
 

   

 


 

04.03.2017 - Targi GARDENIA w Poznaniu 

 

W tym roku na poszukiwanie wiosny wybraliśmy się na targi do Poznania. Dzięki dokonanym zakupom zachwycające kompozycje  już niedługo pojawią się w naszych ogrodach.

 

      

 


 

W trosce o kościół i jedność parafii

 

Makowiska i Kiełpiny są miejscowościami leżącymi w granicach parafii Sumin. Oprócz kościoła parafialnego mieszkańcy naszych miejscowości korzystają z budynku kościoła filialnego w Makowiskach, który od zakończenia II wojny był dzierżawiony przez parafię Sumin od kościoła Ewangelicko-augsburskiego w Polsce.

Przez cały ten okres parafia rzymsko-katolicka w Suminie opłacała dzierżawę oraz dokonywała niezbędnych remontów pozwalających na korzystanie z kościoła. W latach 1995 - 1996r wymieniono instalację elektryczną, założono nową posadzkę oraz zakupiono nowe żyrandole i kinkiety. Dokonywano także drobnych napraw dachu, malowania wnętrza kościoła, odnawiania figur sakralnych. Wszystkie te prace nie byłyby możliwe bez zaangażowania księży - kolejnych proboszczów parafii Sumin oraz wsparcia finansowego i rzeczowego parafian.

 

Przez cały ten czas wszyscy marzyliśmy o tym, aby budynek kościoła stał się naszą własnością, co pozwoliłoby na szerszy zakres inwestycji.

 

Działania obecnego proboszcza, ks. Andrzeja Minko, zaowocowały podjęciem rozmów z właścicielem. Dwuletnie negocjacje proboszcza z udziałem rady parafialnej doprowadziły w 2012 roku do zakupu nieruchomości. Na tle tych działań, jak i chęci integracji mieszkańców, powstało  nasze stowarzyszenie. Od początku staraliśmy się być sprzymierzeńcem proboszcza we wszelkich działaniach związanych z wykupem i remontem. Inicjowaliśmy część działań: koncerty, akcje charytatywne, pomoc w zbiórce pieniędzy.

Po wykupie nieruchomości został przeprowadzony remont wieży kościelnej, a obecnie ukończono remont pozostałego poszycia dachowego. Koszt tych inwestycji opiewał na około 230 tysięcy złotych. Bez ofiarności całej parafii: m.in. mieszkańców Sumina, Jankowa, Trzebiegoszcza nie byłoby możliwe zebranie tak dużej kwoty.

Jednak bez osobistego zaangażowania proboszcza i ofiarności parafian oraz naszych przyjaciół - mieszkańców nie tylko naszej gminy - zakres inwestycji nie mógłby być zrealizowany. Ogrom wsparcia, który parafianie otrzymali od przyjaciół i życzliwych osób pozwala nam zwrócić się tą drogą z podziękowaniem za dotychczasowy dar serca.

 

 

W imieniu mieszkańców Makowisk i Kiełpin

Zarząd stowarzyszenia „Razem łatwiej”

 


 

04.07.2016 - 5 lat razem

 

W tym roku minęło już 5 lat naszej działalności.

 

Członkowie stowarzyszenia wraz z gronem przyjaciół wspólnie spotkali się na uroczystym obiedzie. Oprócz podsumowania minionych lat nie zabrakło podziękowań i życzeń.

 

Przez ten krótki okres zorganizowaliśmy wiele działań nie tylko integrujących nasze środowisko, ale także promujących Makowiska i Kiełpiny.

 

Realizacja projektów, w tym także finansowanych ze środków Unii Europejskiej, wyzwoliła aktywność i zaangażowanie mieszkańców i naszych przyjaciół. Wycieczki, koncerty, rajdy i pikniki umożliwiły wspólną zabawę, pomoc najbardziej potrzebującym oraz wsparcie finansowe w wykupie i remoncie naszego kościoła.

 

Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia, życzliwości przyjaciół i wsparciu starosty toruńskiego oraz wójta gminy Czernikowo możliwe było realizowanie naszych zamierzeń.

 

Szczególne podziękowania kierujemy do druhów z OSP w Makowiskach za wspólną realizację działań i integrację środowiska.

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

26.06.2016 - razem pomagamy

 

Tegoroczne  wakacje powitaliśmy piknikiem rodzinnym. Dzięki wsparciu druhów z OSP oraz sołtysów wraz z wójtem, mogliśmy zapewnić atrakcje uczestnikom. Zebrane środki finansowe przekazaliśmy dla naszej Lenki.

 

Wszystkim, którzy wsparli nas finansowo i organizacyjnie, bardzo dziękujemy.

 

 

 


 

Boże Ciało 2016

 

 

 

W świąteczny poranek członkowie stowarzyszenia po raz kolejny udekorowali jeden z ołtarzy przy naszym kościele.

 

 

więcej zdjęć w galerii

 

 


 

22.05.2016 - po włosku dla naszych Mam

 

Po raz kolejny, tym razem wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną, zorganizowaliśmy koncert piosenki włoskiej w wykonaniu La Festa Duo. Znane włoskie utwory przeniosły nas do słonecznej Italii i wywołały chwilę refleksji przy wspólnym spiewie. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Pamiątkowe serduszka wykonane przez nasze dzieci, pod okiem nauczycieli, były miłą niespodzianką.

 

Dochód z koncertu  w całości został przeznaczony na remont dachu kościoła w Makowiskach.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy za zrozumienie, dobre serce i ofiarność wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Starosty i Wójta za wsparcie oraz życzliwe podejście do naszych inicjatyw, a także Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dzieciom ze szkoły podstawowej za ogromne zaangażowanie w organizację koncertu.

 

Wszystkim mamom życzymy zdrowia, radości oraz uśmiechu swoich dzieci.

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

24.04.2016 -  gościliśmy rowerzystów

 

Stowarzyszenie wspólnie z OSP przygotowało dla gości słodki poczęstunek. Rowerzyści, z Torunia i gminy Czernikowo, po trudach podróży mogło odpocząć przy ciepłej kawie (herbacie) oraz domowych wypiekach naszych pań.

Dziękujemy organizatorom rajdu za odwiedziny.

 

 

 


 

 

11.03.2016 -  wyjątkowe święto

 

Stowarzyszenie, OSP wraz z sołtysami Kiełpin i Makowisk oraz starostą toruńskim zorganizowali miłe spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Róże i  życzenia były prawdziwą "niespodzianką" dla naszych pięknych pań.

 

 

 


 

10.01.2016 -  gramy razem z WOŚP

 

Wspólnie ze szkołą podstawową stowarzyszenie włączyło się w ogólnopolską akcję charytatywną Jurka Owsiaka. Oprócz emocjonującej licytacji prowadzonej przez Pana Mirosława Graczyka można było skorzystać z kawiarenki zaopatrzonej w wypieki naszych pań. Dzięki hojności mieszkańców zebraliśmy ponad 5 tysięcy złotych, które są naszym darem dla potrzebujących.

 

 

Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Bożeny Wieczorek za wyjątkowe wypieki, które można było nabyć na licytacji - widoczne na zdjęciu.

 


 

21.12.2015 - paczki dla potrzebujących

 

Tradycyjnie stowarzyszenie przygotowało paczki świątecznie dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Przekazaliśmy paczki z żywnością, słodyczami, zabawkami oraz odzieżą dla 10 rodzin. Skromne upominki w postaci słodyczy otrzymało 16 samotnych osób.

 

Podziękowania za zaangażowanie w zorganizowanie zbiórki kierujemy do państwa Buczkowskich, pani Hanny Celmer, pani Wandy Rogowskiej, Pani Marii Oklińskiej oraz Karolowi Polanowskiemu.

Natomiast za szczególne wsparcie i okazywaną życzliwość chcemy serdecznie podziękować Pani Krystynie Huber z domu Zyglarewicz - byłej mieszkance Makowisk, obecnie zamieszkałej w Niemczech.

 

 

Wszystkim, którzy okazali dobre serce i nawet w najmniejszy sposób przyczynili się do zorganizowania akcji, serdecznie dziękujemy. Paczki, w tym samym dniu, zostały dostarczone do rodzin. Mamy nadzieję, że były miłą niespodzianką i wsparciem w świątecznym czasie.

 


 

20.12.2015 -  przygotowania do świąt

 

Tradycją stało się przygotowywanie naszego kościoła na radosne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Członkowie stowarzyszenia wraz z druhami z OSP przyozdobili kościół świątecznymi świerkami oraz przygotowali żłóbek.

 

 

 


 

30.08.2015 – po raz kolejny na dożynkach gminnych w Czernikowie

 

W ostatnią wakacyjną niedzielę, wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Toruniu oraz Stowarzyszeniem Czyż-nie z Czernikowa udaliśmy się w niezwykłą podróż "od lnu do koszuli".

 

Najpierw dzieci próbowały swoich sił w trudnej sztuce tkackiej. Potem zielarka zdradziła małym czeladnikom sekrety barwienia tkanin naturalnymi barwnikami. W czasie kiedy one schły młodzież próbowała wyhaftować błękitny kwiatek.
 

Dla doroslych, oprócz ciekawych konkursów, nie zabrakło pysznego swojskiego jadła oraz tradycyjnych dożynkowych pieśni i przyśpiewek.

 

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do pracowników Starostwa za propozycję wspólnego stoiska, a także do stowarzyszenia Czyż-nie za ogromne zaangażowanie i wspólną zabawę.

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

22.08.2015 - Szymbark

 

Dom do góry nogami, losy Sybiraków, najdłuższa deska, największy fortepian, to tylko część oferty, którą mogliśmy poznać odwiedzając Kaszuby. Ekstremalne przeżycia w kinie XD podczas jazdy bolidami i kolejką w kopalni uzupełniły atrakcyjność wyjazdu.

 

Po raz kolejny wspólny wyjazd udowodnił, że wycieczki nie tylko integrują, ale pozwalają poznać piękne zakątki naszej ojczyzny.

 

Wyjazd był zorganizowany przez P. Mirosława Graczyka i częściowo finansowany przez gminę Czernikowo w ramach funduszu sołeckiego Kiełpin.

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

02.08.2015 - pielgrzymka - Gidle

 

 

Dzięki inicjatywie wiceprzewodniczącej naszego stowarzyszenia mogliśmy po raz kolejny odwiedzić miejsce szczególne, tym razem Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach k. Radomska.

 

Modlitwa oraz uczestnictwo we mszy świętej dostarczyły głębokich wzruszeń i przeżyć religijnych. Dodatkową atrakcją był odpoczynek w łódzkiej manufakturze.

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

04.07.2015 - Razem łatwiej - pomóc

 

W pierwszą sobotę lipca, przy ponad 30 stopniowych upałach, odbył się rajd rowerowy. Oprócz walorów turystycznych miał on wyjątkowy charakter, gdyż połączony został z piknikiem charytatywnym w Makowiskach gm. Czernikowo. Wyczerpująca dla niektórych trasa, połączona z kąpielą w jeziorze Zacisze, była okazja do rozmów o dalszej współpracy. Wspólne zabawy i konkursy  przy grillu pozwoliły wesprzeć rodzinę, która ucierpiała w wyniku pożaru.

 

Rajd rowerowy zorganizowany był przez stowarzyszenie „Razem łatwiej” i Starostę Toruńskiego przy współpracy ze stowarzyszeniami „PTTK o/Toruń” i „Czyż-nie” z Czernikowa, natomiast piknik charytatywny zorganizowali: rady sołeckie wsi Makowiska i Kiełpiny ze swoimi sołtysami, OSP, stowarzyszenie „Razem łatwiej”.

 

 Dziękujemy wszystkim, których otwartość serc i portfeli pozwoliła przekazać potrzebującym kwotę ponad 6.000zł.

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

27-29.04.2015 -  Z ekologią za pan brat - pokoleniowo

 

Wspólnie ze Szkołą Podstawową w Makowiskach realizowaliśmy projekt ekologiczny pt. „Z ekologią za pan brat – pokoleniowo”. Projekt realizowany był dzięki wsparciu Powiatu Toruńskiego. Zadania projektu przebiegały w kilku etapach.

Podczas spotkania z przedstawicielem Nadleśnictwa Dobrzejewice poruszono temat gospodarki leśnej, zwierząt i ptaków zamieszkujących nasze lasy oraz ochrony przyrody. Następnie uczniowie klas 0-III wykonali prace plastyczno-techniczne o tematyce ekologicznej, nawiązujące do dbania o środowisko, natomiast klasy starsze wzięły udział w konkursie wiedzy przyrodniczo-ekologicznej. Również rodzice włączyli się w zadania bardzo aktywnie i wraz ze swymi pociechami przygotowali oryginalne zabawki ekologiczne, wykorzystując przy tym surowce wtórne.

Uczniowie klas starszych przedstawili inscenizację o tematyce ekologicznej, a rodzice  wspierali swoje pociechy i wspólnie z nimi przygotowali fantastyczne stroje na pokaz mody ekologicznej. Kolejnym punktem była degustacja przepysznych potraw z „darami lasu”, przygotowanych przez członków stowarzyszenia.

Kolejnym działaniem była integracyjna wycieczka do Nadleśnictwa Dobrzejewice. W szkółce leśnej Bielawy-Toruń, uczestnicy poznali proces produkcji sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym. Uczniowie mieli możliwość wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę w praktyce i pochwalić się swoimi wiadomościami. Następnie był czas na pieczone kiełbaski z ogniska oraz słodką przekąskę.

 

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

10.03.2015 -  połączone święta

 

Jak co roku panowie ze stowarzyszenia oraz OSP zaprosili panie na spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Były serdeczne życzenia, piękne czerwone róże i słodkie upominki. Tym razem Panie zrewanżowały się i z okazji Dnia Mężczyzny podarowały panom serca - „niestety” tylko czekoladowe. Spotkanie było świetną okazją nie tylko do wspomnień, ale także rozmów o zaplanowanych przedsięwzięciach.

 

 

 21.12.2014 -  przygotowania do świąt

 

Tradycją stało się przygotowywanie naszego kościoła na radosne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Licznie przybyli członkowie stowarzyszenia i nasi sympatycy przyozdobili kościół dekoracjami świątecznymi oraz przygotowali żłóbek.

 

    

 

 


 

19.12.2014 -  Wigilijne spotkanie

 

W grudniowy wieczór odbyłosię  spotkanie członków OSP oraz stowarzyszenia. Wspólne podzielenie się opłatkiem, składanie życzeń oraz śpiewanie kolęd wprowadziło  w świąteczny nastrój.

 

 

więcej zdjęć w galerii

 

 

 


 

17.12.2014 - paczki świąteczne dla potrzebujących

 

Członkowie stowarzyszenia spotkali się w celu przygotowania paczek świątecznych dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Przygotowano paczki z żywnością, słodyczami, zabawkami oraz odzieżą dla 8 rodzin. Skromne upominki w postaci czekolady otrzymało 11 samotnych osób.

 

Szczególne podziękowania za zaangażowanie w zorganizowanie zbiórki kierujemy do państwa Buczkowskich, pani Hanny Celmer oraz pani Wandy Rogowskiej.

 

Wszystkim, którzy okazali dobre serce i nawet w najmniejszy sposób przyczynili się do zorganizowania akcji, serdecznie dziękujemy. Paczki, w tym samym dniu, zostały dostarczone do rodzin. Mamy nadzieję, że były miłą niespodzianką i wsparciem w świątecznym czasie.

 

 

 


 

Święto niepodległości - 2014

 

Największym naszym przedsięwzięciem była organizacja koncertu z okazji 96. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości. Przystrojeni w biało – czerwone kotyliony, wspólnie z gośćmi,  wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Andrzeja Kuby Kubackiego, który oprócz wrażeń i wzruszeń, wzmocnił nasze poczucie patriotyzmu oraz przyczynił się do radosnego świętowania niepodległości.

 

Dochód z koncertu  w całości został przeznaczony na remont kościoła w Makowiskach.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy za zrozumienie, dobre serce i ofiarność wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Wójta za wsparcie finansowe oraz życzliwe podejście do naszych inicjatyw, a także Pani Wandzie Rogowskiej i Bożenie Wieczorek za ogromne zaangażowanie w organizację koncertu.

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

4-5.10.2014 - Senior Games

 

 

Reprezentacja naszego stowarzyszenia uczestniczyła w dwudniowych zmaganiach sportowych w ramach projektu "Senior Games - Czernikowo 2014" organizowanego przez zaprzyjażnione stowarzyszenia: "Czyż-nie ..." z Czernikowa oraz "UKS Comets" z Mazowsza.

 

Mimo braku kondycji braliśmy udział we wszystkich konkurencjach. Największy sukces odnieśliśmy w grze w palanta. Zawody dostarczyły nam dużo zabawy i radości. Piękne medale będą miłą pamiątką.

 

 

Mamy nadzieję, że w naszym codziennym życiu będzie teraz więcej miejsca na sport, rekreację oraz aktywny wypoczynek.

 

Serdeczne podziekowanie kierujemy do P. Roberta Szwajkowskiego organizatora zawodów.

 

więcej zdjęć w galerii
 


 

27.09.2014 – Autobusem do "Metra"

 

Wrześniowe sobotnie popołudnie członkowie stowarzyszenia, pracownicy SP w Makowiskach oraz nasi przyjaciele spędzili „koncertowo”. Niezwykłych wrażeń dostarczył musical „Metro”, który odbył się w Toruniu.

 

Piękne głosy artystów, wspaniałe akrobacje taneczne oraz efekty świetlne zachwyciły nas wszystkich. Uwrażliwieni artystycznie oczekujemy z niecierpliwością kolejnego koncertu.

 

Serdeczne podziękowania kierujemy do wójta gminy P. Zdzisława Gawrońskiego oraz sołtys wsi Kiełpiny P. Marianny Ostrowskiej  za sfinansowanie w ramach Funduszu Sołeckiego transportu.

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

21.09.2014 – Poprzez aktywność do zdrowia

 

Zamiast wypoczynku biernego przed telewizorem postanowilismy zaprosić mieszkańców do aktywności ruchowej. Po krótkiej jeździe rowerowej oraz grillowaniu rozpoczęliśmy trening przygotowujący nas do zawodów w ramach projektu "Senior Games". Trening prowadzony przez organizatora Roberta Szwajkowskiego, oprócz nauki gry m.in. w palanta, przyniósł pierwsze kontuzje. Nie tracimy jednak zapału i chętnie wystąpimy w sportowej rywalizacji.

 

 

 


 

31.08.2014 – Po raz pierwszy na dożynkach gminnych w Czernikowie

 

W ostatnią wakacyjną niedzielę, 31 sierpnia 2014 r., wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Toruniu oraz Stowarzyszeniem Czyż-nie z Czernikowa przypomnieliśmy tradycyjne wiejskie zwyczaje i zabawy. Wystawa i wystrój stoiska nawiązywały do ogłoszonego przez Sejm roku 2014 rokiem Oskara Kolberga.

Nasze stoisko odwiedzili goście: poseł Tomasz Lenz, Starosta Toruński Mirosław Graczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Siemianowski, wójt gminy Czernikowo Zdzisław Gawroński.

 

Wspólne stoisko tętniło życiem: dzieci słuchały ludowych bajek zebranych przez Oskara Kolberga i rysowały do nich ilustracje, starsi po obejrzeniu ciekawej wystawy tematycznej, przypomnieli sobie zabawy z dzieciństwa. Po tej rozgrzewce wszyscy – i duzi i mali – poczuli żyłkę rywalizacji i na wyścigi brali udział w konkursach. Całość zakończyło wspólne śpiewanie na ludową nutę, przy akompaniamencie akordeonu. Dziękujemy wszystkim gościom za wspaniałą zabawę.

 

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do pracowników Starostwa za propozycję wspólnego stoiska, a także do stowarzyszenia Czyż-nie za ogromne zaangażowanie i wspólną zabawę.

 

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

19.07.2014 – Wycieczka do Warszawy - historia i nauka

 

W upalny sobotni dzień członkowie i sympatycy stowarzyszenia mieli okazję, będąc w  Muzeum Powstania Warszawskiego, poznać nadzieje i emocje, jakie towarzyszyły powstańcom warszawskim. Drugim celem naszego wyjazdu był pobyt w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy dotknąć wielu zjawisk naukowych.

Nie odbyło się bez przygód. Nasz autokar, po pierwszych kilometrach podróży, uległ awarii. Prawie dwugodzinne oczekiwanie na następny autobus, w dwóch różnych miejscach, nie spowodowało utraty dobrego humoru. Pomimo tych problemów z wyjazdem, nikt nie zrezygnował.

 

Uczestnicy wycieczki dziękują Mirosławowi Graczykowi za jej zorganizowanie.

 

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

28.06.2014 – Pielgrzymka do Gietrzwałdu i Św. Lipki

 

Dzięki inicjatywie przewodniczącej stowarzyszenia Wandy Rogowskiej mogliśmy przeżyć niepowtarzalne chwile podczas pielgrzymki do Gietrzwałdu i Św. Lipki. Modlitwa oraz uczestnictwo we mszy świętej, celebrowanej przez naszego proboszcza, dostarczyły głębokich wzruszeń i przeżyć religijnych.  

 

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

19.06.2014 – Przygotowywanie ołtarza na Boże Ciało

 

W świąteczny poranek członkowie stowarzyszenia z radością udekorowali jeden z ołtarzy przy naszym kościele. Pozostałe ołtarze udekorowali mieszkańcy: rodzice dzieci przystępujących do komunii rocznicowej, członkinie kółka różańcowego oraz członkowie OSP w Makowiskach.

 

Na wyróżnienie zasługuje ołtarz przygotowany przez strażaków ochotników z pięknym obrazem przedstawiającym naszą świątynię z wyremontowaną wieżą. 

 

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

15. rocznica powstania Powiatu Toruńskiego

 

Członkowie stowarzyszenia uczestniczyli w organizowanych przez starostę toruńskiego okolicznościowych spotkaniach. Spotkanie  informacyjne dotyczące działalności samorządu powiatu toruńskiego w ostatnich 15-tu latach było urozmaicone koncertem Andrzeja Kuby Kubackiego, który dostarczył niezapomnianych wrażeń artystycznych. Drugą okazją świętowania funkcjonowania powiatu był koncert w auli szkoły muzycznej w Czernikowie.

 


 

Wieża kościelna po remoncie

 

Jednym z celów naszego stowarzyszenia jest udzielanie pomocy finansowej i organizacyjnej parafii rzymsko-katolickiej w Suminie w zakupie i utrzymaniu kościoła filialnego w Makowiskach. Po wykupieniu budynku kościoła przyszedł czas na jego stopniowy remont. Dzięki zaangażowaniu proboszcza parafii ks. Andrzeja Minko oraz członków stowarzyszenia, a przede wszystkim  ofiarności parafian, udało się odrestaurować wieżę kościoła. Wygląd przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców.

 

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

 

   

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

02.06.2014 – Dzień Dziecka w szkole

 

Zarząd stowarzyszenia włączył się w organizację Dnia Dziecka w szkole. Wspólnie wystosowano pismo do Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu o uatrakcyjnienie obchodów święta w szkole. Funkcjonariusze przybliżyli pracę policji – technika kryminalistyczna, obserwacja psa służbowego, edukacja na rzecz bezpieczeństwa – pogadanka połączona z konkursami, znakowanie rowerów. W organizację Dnia Dziecka włączyła się też Ochotnicza Straż Pożarna w Makowiskach przeprowadzając konkursy dla dzieci połączone z wręczeniem medali i dyplomów.

 


 

04.05.2014 – Gminny Dzień Strażaka w Makowiskach

 

Członkowie stowarzyszenia uczestniczyli w Gminnym Dniu Strażaka. Po raz pierwszy gminna uroczystość odbyła się w naszej miejscowości. Wybór miejsca uroczystości był uznaniem dla działalności miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Podczas uroczystości m.in. Elżbieta Lipińska została odznaczona brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa.

 

Kierujemy serdeczne podziękowania dla zarządu i członków OSP za dotychczasową współpracę,integrowanie środowiska lokalnego oraz promowanie naszej miejscowości.

 

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

27.04.2014 - Msza Papieska

 

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II w naszym kościele odbyła się uroczysta msza połączona z występem artystycznym uczniów szkoły wraz z jej absolwentką. Podczas tej uroczystości kościół wzbogacił się o rzeźbę naszego Świętego Papieża.

 

Ofiarodawcom, w imieniu parafian, dziękujemy.

 

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

22.03.2014 – Przekazanie darów dla pogorzelców

 

Wanda Rogowska - przewodnicząca stowarzyszenia wraz z Hanną Celmer – wiceprzewodniczącą, Hanną i Mirosławem Graczyk oraz Krzysztofem Plewa – sołtysem Makowisk przekazali dary od członków stowarzyszenia i mieszkańców Makowisk, Kiełpin i Rozstrzał rodzinie zamieszkałej w Kiełpinach. Wielodzietna rodzina na skutek pożaru straciła swój cały dobytek.

 

Wszystkim ofiarodawcom, a szczególnie Jolancie Chrobak i Hannie Celmer składamy serdeczne podziękowania.

 


 

07.03.2014 - Naszym uroczym paniom

 

Podczas spotkania członków stowarzyszenia, OSP oraz sołtysów wraz z mieszkańcami naszych miejscowości starosta toruński w imieniu Panów złożył życzenia wszystkim Paniom. Były symboliczne kwiaty, słodycze oraz urocze pocałunki. Wspólne świętowanie miało charakter spotkania pokoleń podczas którego nie zabrakło dobrego humoru, serdecznej życzliwej atmosfery oraz odśpiewania „stu lat” przez panów.

 

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

22.01.2014 – Promocja II tomu „Słownika Biograficznego Powiatu Toruńskiego".

 

Przewodnicząca stowarzyszenia Wanda Rogowska wraz z Bożeną Wieczorek uczestniczyły w spotkaniu promocyjnym II tomu „Słownika Biograficznego Powiatu Toruńskiego" w Czernikowie. Podczas spotkania autorzy biogramów przybliżyli zebranym osoby zaprezentowane w słowniku oraz szerszy kontekst historyczny regionów powiatu toruńskiego.

 


 

12.01.2014 – XXII finał WOŚP

 

Stowarzyszenie włączyło się w organizację finału WOŚP na terenie Szkoły Podstawowej w Makowiskach.  Podczas finału w szkole panie ze stowarzyszenia sprzedawały  własnoręcznie upieczone ciasta oraz napoje w kawiarence szkolnej. Dzięki zaangażowaniu organizatorów oraz otwartym i hojnym portfelom udało sie zebrać rekordową kwotę - 3.716,49 zł.

 

Najwięcej emocji jak zwykle wzbudziła licytacja, szczególnie orkiestrowych pamiątek.

 

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

22.12.2013 -  Przygotowania świąteczne

 

 

Radosny, świąteczny czas Bożego Narodzenia skłonił członków stowarzyszenia do pięknego udekorowania naszego kościoła. Panie samodzielnie przygotowały ozdoby choinkowe, którymi wspólnie z panami, przystroiły świąteczne drzewka.

 

 

 

 

 

 


 

21.12.2013 -  Wigilijne spotkanie

 

Z inicjatywy członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Makowiskach 21. grudnia odbyło się  spotkanie członków straży oraz stowarzyszenia. Wspólne podzielenie się opłatkiem, składanie życzeń oraz śpiewanie kolęd wprowadziło zebranych w świąteczny nastrój.

 

 

 

 

   więcej w galerii

 


 

Grudzień 2013 -  każdy z nas może być Świętym Mikołajem

 

Członkowie stowarzyszenia, w tym szczególnyym okresie, zorganizowali pomoc dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Przygotowali paczki z żywnością, słodyczami, zabawkami oraz odzieżą dla 8 rodzin.

Podziękowania za wyjątkowe zaangażowanie kierujemy do Pani Hanny Celmer oraz Elżbiety Buczkowskiej. Wszystkim, którzy okazali dobre serce i nawet w najmniejszy sposób dołączyli do zorganizowanej akcji, serdecznie dziękujemy.

Paczki, w tym samym dniu, zostały dostarczone do rodzin. Każda z nich wywołała radość obdarowanych oraz szczere wzruszenie.

 

 

 


 

10.11.2013  - Koncert patriotyczny z okazji rocznicy niepodległości

 

Członkowie stowarzyszenia, przy wsparciu proboszcza naszej parafii, zorganizowali koncert z okazji 95. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości.

Przygotowania rozpoczęły się dużo wcześniej – sprzedaż biletów oraz wspólne przygotowywanie kotylionów w narodowych barwach.

 

Wspaniały koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu artystów z zespołu „Russkaja Dusza” oraz naszej mieszkanki Alicji Tarnowskiej, dostarczył niezapomnianych wrażeń artystycznych oraz wzruszeń.

Mamy nadzieję, że wzmocnił także nasze poczucie patriotyzmu oraz przyczynił się do radosnego świętowania niepodległości.

 

Dochód z koncertu zostanie w całości przeznaczony na remont kościoła w Makowiskach.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy za zrozumienie, dobre serce i ofiarność wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę.

 

 

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

02.10.2013 - Odwiedziny Biskupa Włocławskiego w Makowiskach

 

Po raz pierwszy od czasu wykupienia kościoła gościliśmy Jego Ekscelencję Biskupa Włocławskiego Wiesława Meringa. W imieniu mieszkańców gościa przywitał przewodniczący rady parafialnej Pan Marian Tkaczyk oraz przewodnicząca stowarzyszenia "Razem łatwiej" Pani Wanda Rogowska. Biskup pogratulował zaangażowania parafian oraz życzył zrealizowania planów i zamierzeń związanych z remontem kościoła.

 

 

 


 

15.09.2013 - Pożegnanie lata

 

Podczas pikniku rodzinnego konkursami i zawodami sportowymi pożegnaliśmy tegoroczne lato. Mimo deszczowej pogody w radosny i taneczny nastrój wprowadziły nas cygańskie rytmy w wykonaniu stowarzyszenia kulturalnego "Pokolenia" z Lubicza Dolnego oraz oprawa muzyczna w wykonaniu naszej zdolnej młodzieży - Alicji Tarnowskiej i Michała Opaczyka.

 

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

11.08.2013 - 100-lecie naszej mieszkanki

 

11 sierpnia 2013r. Pani Zofia Wiśniewska uroczyście obchodziła swoje setne urodziny. Proboszcz Sumina – Ks. Andrzej Minko odprawił dziękczynną mszę o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Jubilatki. Po mszy św. były życzenia, kwiaty i upominki od Księdza Proboszcza, Starosty Toruńskiego – Pana Mirosława Graczyka, Wójta Gminy Czernikowo - Pana Zdzisława Gawrońskiego,  Przewodniczącej Rady Gminy - Pani Jadwigi Padlewskiej, Stowarzyszenia „Razem łatwiej", Ochotniczej Straży Pożarnej w Makowiskach oraz gości, parafian i przyjaciół.

 

Drogiej Jubilatce życzymy zdrowia, pomyślności, a także spokojnego, radosnego życia.

 

         więcej zdjęć w galerii

 


 

30.06.2013 - Rodzinny Rajd Rowerowy

 

Miłym akcentem rozpoczynającym wakacje był rodzinny rajd rowerowy na trasie Makowiska – Czernikowo – Makowiska. Zmęczeni jazdą uczestnicy odpoczęli w Parku 700-lecia w Czernikowie oraz zregenerowali siły w pizzerii „Mariano”. Po powrocie do Makowisk  był czas na konkursy, konkurencje sportowe dla najmłodszych oraz zabawę piknikową.

 

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

08.06.2013 - Pielgrzymka do Lichenia

 

Dzięki inicjatywie miejscowej straży pożarnej, przy wsparciu stowarzyszenia „Razem łatwiej”, mogliśmy przeżyć niepowtarzalne chwile podczas wyjazdu do bazyliki w Licheniu. Modlitwa oraz uczestnictwo we mszy świętej, celebrowanej przez naszego proboszcza, dostarczyły głębokich wzruszeń i przeżyć religijnych.

Pielgrzymka wyludniła nasze miejscowości. Trzy autokary nie pomieściły wszystkich chętnych.

 

 

 

więcej zdjęć w galerii

 


 

01.06.2013 - Śmiech nas odmładza

 

Zorganizowany wyjazd na występ kabaretu „Pod Wyrwigroszem” oderwał nas od codziennych obowiązków i dostarczył dużej porcji śmiechu. Mamy nadzieję, że także nas odmłodził.

 


 

30.05.2013 - Wspólne przygotowania Bożego Ciała

 

W świąteczny poranek członkowie stowarzyszenia z radością i  starannością u

Skontaktuj się z nami