Projekt: „Opracowanie i wykonanie tablic informacyjnych, utworzenie strony internetowej oraz organizacja i przeprowadzenie imprezy pt.: "Turniej sołectw", promujących lokalne tradycje.”
Operacja polega na przeprowadzeniu szeregu działań zmierzających do: zachowania lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego poprzez odkrycie i przypomnienie zapomnianych tradycji i zwyczajów, odkrycia lokalnych talentów i osobowości, oraz promocję dobra kulturowego Ziemi Dobrzyńskiej.
Działania:
• zebranie informacji od mieszkańców sołectw (Makowiska, Kiełpiny, Steklin i Czernikowo z gminy Czernikowo, sołectwo Sumin i Jankowo z gminy Kikół) w zakresie tradycji, obrzędów, historii oraz dawnych zawodów, charakterystycznych dla tej części Ziemi Dobrzyńskiej. Odszukanie ciekawych osób, które w dalszym ciągu zajmują się tradycyjnymi zajęciami i przekonanie ich do zaprezentowaniu swoich talentów,
• opracowanie tablic informacyjnych o poszczególnych sołectwach, które podniosą wartość turystyczną tego terenu oraz przyczynią się do zachowania lokalnego dziedzictwa kulturalnego i historycznego,
• utworzenie strony internetowej,
• organizacja festynu „Turniej sołectw” w ramach dożynek parafialno – sołeckich.
Zebrane informacje
Zebrane informacje od mieszkańców pozwoliły na przygotowane materiału, który wykorzystany został w ramach "Turnieju sołectw", opracowania tablic informacyjnych jak i prezentacji na niniejszej stronie internetowej.
Tablice informacyjne
W ramach projektu opracowano cztery tablice informacyjne, które zostały umieszczone w miejscach publicznych.
Tablica informacyjna o sołectwie Czernikowo - umieszczona przy Szkole Podstawowej w Czernikowie.
Tablica informacyjna o sołectwie Kiełpiny i Makowiska - umieszczona przy Szkole Podstawowej w Makowiskach.
Tablica informacyjna o sołectwie Sumin - umieszczona przy kościele parafialnym w Suminie.
Tablica informacyjna o sołectwie Steklinie - umieszczona przy Szkole Podstawowej w Steklinie.
Turniej sołectw
Podczas turnieju zorganizowano kilkanaście konkurencji, w których wzieły udział reprezentacje poszczególnych sołectw. Rywalizacja obejmowała m.in. konkursy kulinarne, artystyczne, historyczne, konkurs fotograficzny oraz wieńców dożynkowych. Oprócz dyplomów i pucharów wszystkie sołectwa wzbogaciły się o ogromną wiedzę o swojej miejscowości oraz pasjach i zainteresowaniach swoich mieszkańców, często odkrywając ukryte talenty.
Każde sołectwo przygotowało własne stoisko na którym zgromadziło materiał konkursowy jak i materiały promujące sołectwo - zdjęcia stoisk poszczególnych sołectw
Prezentacja w każdej konkurencji podlegała ocenie jurorów. Poszczególne ocenione konkursy to:
- najciekawsze wydarzenie z przeszłości,
- ciasto domowe - prezentujące stare, często zapomniane przepisy,
- potrawa z dzieciństwa,
- nalewka domowa,
- konkurs fotograficzny o tematyce środowisko i ludzie,
- hobby,
- piosenka biesiadna,
- ciekawostki z sołectwa,
- zabawa z dzieciństwa,
- wiersz o swojej wsi,
Materiał konkursowy zamieszczono na podstronach poszczególnych sołectw - mała ojczyzna
W ramach "Turnieju sołectw" przeprowadzono także konkurs wieńców dożynkowych - zdjęcia wieńców dożynkowych
Podczas Turnieju zaprezentowały się zespoły: „Jutrzenka” KGW w Czernikowie, Klubu Seniora „Radość”, kapela ludowa „Dolina Drwęcy” z Lubicza. Niezapomnianych wrażeń artystycznych dostarczyły utwory wykonane przez Alicję i Aldonę Tarnowskie z Kiełpin.
Największą atrakcją były pokazy sprzętu wojskowego, strażackiego i policyjnego. Niektórzy po raz pierwszy mogli zasiąść w wojskowych pojazdach, a najmłodsi, oprócz dmuchanych zamków i sprzętu wojskowego, mieli możliwość bycia chociaż przez chwilę strażakiem. Nie zabrakło także chętnych do udziału w konkursach dożynkowych.
W trakcie imprezy zapewniono uczestnikom wyżywienie, m.in. grochówka i napoje.